My name is Karamel a bydlím v Londýně (a teď už i v Havířově)


6

Když se paní učitelka rozhodovala, jakou knihu „naježí“ ve spolupráci s rodiči svým čtvrťákům pod stromeček, padla jí do oka krásně ilustrovaná knížka z dílny mladé autorky, která pochází z nedaleké Kopřivnice. Michaela Sanytrová v této knize popsala úžasná dobrodružství malého plyšového medvídka, kterého našla na ulici učitelka z anglicko-české školy v Londýně a donesla ho dětem do školy. Medvídek v knize dostal jméno Karamel a děti ve třídě si ho hned zamilovaly. Nosily si ho na víkend domů a zažívaly s ním krásná dobrodružství. A protože se v Londýně mluví anglicky, učil se anglicky i jejich plyšový kamarád.

Tuto krásnou knihu našli všichni žáci loňské 4. B pod stromečkem ve třídě. Každý týden jsme si přečetli jednu kapitolu a začali jsme hned o Vánocích. Prostřednictvím knížky se děti naučily spoustu nových slovíček a frází. Krom toho se žáci seznámili i s některými místy v Londýně. Čtvrťáci knihu doslova hltali. Aby děti Karamel provázel i mimo školu, vybraly si vlastního plyšového medvídka, kterého pojmenovaly Teddy Bear Karamel II. U každého ze třídy byl plyšový medvídek na jeden týden. Protože je ale dětí ve třídě hodně, zapisovaly svá karamelová dobrodružství do deníku a potom jsme si je četli.

Když děti knihu dočetly, bylo jim to tak líto, že jsme se společně rozhodli napsat autorce dopis. Paní učitelka se spojila s paní Sanytrovou a poprosila ji o adresu. Potom ona i děti poslaly paní spisovatelce tzv. zpětnou vazbu o tom, jak se jim kniha líbila, co se jim líbilo nejvíce, co si o příběhu a ilustracích myslí a jak by knihu případně upravily.

Paní Sanytrová byla z dopisu tak nadšená, že nám odepsala a tím zase udělala radost nám. K dopisu přiložila i fotku opravdového Karamela! Slíbila, že se za námi přijede podívat, až se zase někdy vrátí do rodného města. Žije a učí totiž v Anglii.

Knihu doporučuje 24 spokojených čtvrťáků (teď už páťáků) a 1 paní učitelka.

Mgr. Blanka Freharová

bývalá třídní učitelka 4. B